Jak kąpać noworodka

0
1184
Jak kąpać noworodka

Świeżo upieczeni rodzice często mają wiele obaw dotyczących odpowiedniej opieki jaką mają zapewnić swojemu dziecku, by było zadbane, szczęśliwe i odpowiednio się rozwijało. Pielęgnacja noworodka obejmuje nie tylko zmianę pieluch, ubranek i odpowiedniego karmienia, ale również codzienną kąpiel, która na początku może nieco przerażać młodych rodziców. Jak kąpać noworodka, by nie zrobić mu krzywdy, a czynność ta była przyjemna i dla dziecka, i dla rodzica?

Jak kąpać noworodka?

Jak kąpać noworodkaKąpiel noworodka to wbrew pozorom bardzo prosta czynność, która zwykle nie trwa dłużej jak kilka minut. Codzienne powtarzanie tej czynności z czasem sprawia, że jest ona coraz łatwiejsza. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest nabycie odpowiednich akcesoriów do kąpieli niemowlęcia, czyli wanienki oraz kosmetyków przeznaczonych dla delikatnej skóry dziecka. Temperatura wody w wanience powinna być niezbyt wysoka – powinna być średnio ciepła, w stronę letniej temperatury. Stary sprawdzony sposób na sprawdzenie czy woda do kąpieli dziecka jest odpowiednio ciepła, jest zanurzenie w niej swojego łokcia. Jeśli jesteśmy pewni, że woda ma odpowiednią temperaturę, można umieścić w wanience dziecko. Ważne jest również, by nalać wody na jakieś 5-6 cm ponad powierzchnię dna wanienki. Dziecko leżąc w niej powinno być zakryte wodą na kilka centymetrów. Dobrym sposobem jest również zaopatrzenie się we wkład kąpielowy wykonany z gąbki, na którym leży dziecko. Wówczas jest mu wygodnie, a my mamy pewność że woda nie wleje mu się do uszu.

Jakie kosmetyki stosować?

Jeśli te wszystkie kroki mamy już za sobą, wówczas przechodzimy do mycia. Najlepiej jest używać do tej czynności własnych rąk, ponieważ delikatna skóra dziecka może szybko się podrażnić, jeśli będziemy nieumiejętnie używać gąbek, nawet tych dedykowanych niemowlętom. Warto użyć również delikatnego mydła w płynie sprawdzonych marek do kąpieli małych dzieci, które usuną zanieczyszczenia, jednocześnie pozostawiając skórę odżywioną i dokładnie odkażoną. Takich kosmetyków można zwykle również używać do mycia głowy i włosów dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here