W szkole podstawowej i ponadpodstawowej każdy uczeń przyswaja wiedzę z wielu dziedzin nauki i sztuki. Jedni wychowankowie wolą nauki ścisłe, inni humanistyczne, jednak podstawowe kształcenie nakazuje przebrnięcie i uzyskanie podstawowej wiedzy ze wszystkich tych dyscyplin. Bardzo ważnym przedmiotem, który jest wykładany we wszystkich szkołach na każdym etapie nauki jest język polski. Każdy obywatel powinien znać gramatykę polską, umieć się ładnie wyrażać, budować zdania, pisać różnego rodzaju teksty, a także znać historię związaną z epokami literackimi i jego przedstawicielami. Na przedmiocie tym uczniowie analizują także różne style literackie. Jednym ze sposobów pisania i przekazywania emocji jest wiersz. Częstym zadaniem stawianym przez nauczycieli jest analiza i interpretacja wiersza. Jak napisać interpretacje wiersza, aby była poprawna i nie sprawiła uczniowi wielu kłopotów?
Jak napisać interpretacje wiersza?
Podstawową czynnością jest przeczytanie wiersza i ustalić, o czym on jest. Zazwyczaj ciężko określić główny jego opis po pierwszym przestudiowaniu. Wiersz należy, w takim przypadku, przestudiować wielokrotnie i skupić się na zrozumieniu jego sensu. Analizę i interpretację należy zacząć od wypisania na kartce zagadnień, czego ten wiersz dotyczy. Kolejno trzeba zająć się tytułem. Jeśli się da należy opisać, czego tytuł dotyczy, dlaczego taki został nadany temu dziełu poetyckiemu. Można opisać formę tytułu. Kolejno należy opisać konstrukcję i formę dzieła. Określić, w jakim okresie był napisany wiersz, czy występują w nim jakieś postacie, jakim słownictwem jest on napisany. Wyróżnić zwrotki, opisać wersy, stwierdzić czy wiersz posiada rymy – jeśli tak to jakie. W analizie ważne jest także określenie środków stylistycznych, które są widoczne w tekście. Wymienienie takich jak: metafory, personalizacje, epitety, anafory, ożywienia, itp. Ważnym elementem jest określenie, kim jest podmiot liryczny, jaką rolę pełni w wierszu, a także, jaki ma stosunek do świata go otaczającego.
Podsumowując interpretację należy odnieść się do swojej wiedzy i założeń na temat wiersza, a także opisać wnioski, które wcześniej nie były zawarte w analizie.