Zasada działania ogniw słonecznych

0
850
Zasada działania ogniw słonecznych

Panele słoneczne są uważane za bardzo wydajne i przyjazne dla środowiska źródło energii elektrycznej, a montaż fotowoltaiki jest coraz łatwiejszy. W ostatnich dziesięcioleciach technologia ta zyskała na popularności na całym świecie, motywując wiele osób do przejścia na tanią energię odnawialną. Zadaniem tego urządzenia jest przekształcenie energii promieni świetlnych w prąd elektryczny.

Powstają programy narodowe

Rządy wielu krajów przeznaczają ogromne kwoty środków budżetowych, sponsorując projekty, które mają na celu rozwój elektrowni słonecznych. Niektóre miasta w pełni wykorzystują energię elektryczną pochodzącą ze słońca. Montaż fotowoltaiki powierza się wyspecjalizowanym firmom.

Z czego wykonany jest element aktywny?

Zasada działania polega na efekcie półprzewodnikowym. Krzem jest obecnie jednym z najbardziej wydajnych półprzewodników znanych ludzkości.

Pobudzone elektrony górnej płytki krzemowej bloku przetwornika są uwalniane, po czym są wychwytywane przez atomy dolnej płyty. Zgodnie z prawami fizyki elektrony mają tendencję do powrotu do swojej pierwotnej pozycji. W związku z tym z dolnej płyty elektrony przemieszczają się wzdłuż przewodów łączących, oddając swoją energię do ładowania akumulatorów i wracając do górnej płyty.

Gromadzą i oddają energię elektryczną

Baterie do paneli słonecznych należy zakupić z uwzględnieniem niezbędnych funkcji. Magazynowanie i zużycie odbywa się przez cały dzień, a w nocy zgromadzony ładunek jest tylko zużywany. W ten sposób następuje ciągłe dostarczanie energii. Nadmierne ładowanie i rozładowywanie akumulatora skraca jego żywotność. Dlatego regulator ładowania słonecznego automatycznie wstrzymuje magazynowanie energii w akumulatorze, gdy osiągnie maksymalne parametry, i wyłącza obciążenie urządzenia, kiedy rozładowuje się gwałtownie.

Inwerter sieciowy do paneli słonecznych jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym. Przekształca energię pochodzącą z promieni słonecznych w prąd przemienny o różnej mocy. Jako konwerter synchroniczny łączy napięcie wyjściowe prądu elektrycznego w częstotliwości i fazie z siecią stacjonarną.

Montaż fotowoltaiki w różnych konfiguracjach

Montaż fotowoltaiki zapewnia działanie sieci w układzie szeregowym i równoległym. Ta ostatnia opcja zwiększa parametry mocy, napięcia i prądu oraz umożliwia działanie urządzenia, nawet jeśli pojedynczy element straci funkcjonalność.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here