Sklep z herbatą, Herbaciarnia

0
1387
Sklep z herbatą, Herbaciarnia

Herbata to napar przyrządzany z liści i pąków różnych roślin, pochodzących z tej samej grupy. Herbatą określamy również napary z różnych ziół oraz suszu owocowego. Smak i zapach herbaty uzależniony jest przede wszystkim od warunków, w jakich ona dojrzewała, a także od sposobu jej obróbki. Rejonem, w którym uprawia się najwięcej herbaty, to oczywiście Azja południowa i południowo-wschodnia.

Również sposób zbierania herbaty ma wpływ na jej późniejsze walory smakowe i zapachowe. Zazwyczaj herbata zbierana jest ręcznie, a zrywane są jedynie pączki szczytowe oraz dwa listki znajdujące się pod nim. W Chinach i Japonii herbatę zbiera się 3-5 razy w ciągu roku, zaś w krajach takich jak Indie czy Indonezja, herbata zbierana jest nawet 15 razy w roku, ze względu na szybką regenerację roślin.

Dobra herbaciarnia

W herbaciarniach i sklepach oferujących herbatę do sprzedaży znajdziemy setki jej rodzajów. Każdy typ herbaty, ze względu na swoje walory powinien być zaparzany w nieco odmienny sposób. Specjaliści, którzy są miłośnikami herbat, wiedzą doskonale, jak zachęcić klienta do kupna określonego rodzaju tego dobroczynnego napoju. Znają właściwości poszczególnych herbat, wiedzą jak przechowywać, parzyć i kiedy jaka herbata jest zalecana do wypicia, oraz w jakich ilościach.

Herbata czarna

To chyba najbardziej popularny rodzaj herbaty, który dostaniemy w każdym sklepie. Pozyskiwana jest na kilka sposobów: w procesie więdnięcia, suszenia, fermentacji oraz skręcania. Najpopularniejsze gatunki czarnej herbaty to assam, cejlon, yunnan, oraz darjeeling. Czarną herbatę powinno zalewać się wrzątkiem i parzyć przez 3 do 5 minut. Parzona dłużej zaczyna uwalniać taniny neutralizujące pobudzające właściwości takich składników jak kofeina oraz teofilina.

Herbata zielona

Herbatę zieloną uzyskuje się w procesie suszenia, a liście nie są poddawane fermentacji. Ten sposób powoduje, że zawiera ona więcej cennych składników niż herbata czarna. Najpopularniejsze gatunki tej herbaty to: matcha, sencha, gunpowder oraz longjing. W przeciwieństwie do czarnej, herbatę zieloną należy zalewać wodą o temperaturze między 60 a 80 stopni. Te same liście można parzyć nawet 3 razy. Najbardziej wartościowym jest napar z drugiego zalewania tych samych liści.

Herbata biała

Produkowana jest głównie w Chinach, z młodych, nierozwiniętych pączków, które następnie więdną i są suszone. Jest to jedna z najbardziej drogich herbat na świecie. Polskie sklepy oferują ten rodzaj herbaty w cenie od 20 do nawet 100 zł za 100 gram. Białą herbatę powinno się parzyć trzy razy przez 5-7 minut w temperaturze około 85 stopni, aby zachować jej najlepsze walory.

Herbata żółta

Uznawana jest za jedną z najszlachetniejszych. Uzyskiwana jest w podobny sposób jak herbata biała, jednak schnie zdecydowanie dłużej, a to powoduje, że różni się od niej w smaku. Może być zaparzana wielokrotnie. Pierwsze parzenie powinno trwać 1-3 minuty, kolejne nieco dłużej. Temperatura parzenia to 80 stopni.

Herbata czerwona pu-erh

Pochodzi z prowincji Yunnan w Chinach. Przechodzi ona dodatkowy proces fermentacji oraz leżakowania. W przeciwieństwie do pozostałych herbat, pu-erh może być przechowywana nawet 50 lat. Czas przechowywania innych herbat to zaledwie rok. Czerwona herbata uznawana jest za bardzo zdrową, posiadającą najwięcej walorów. Parzy się ją w temperaturze 90-100 stopni około 3 minut. Może być również zaparzana wielokrotnie.

Źródło: http://drzwi-hermes.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here