Jak wygląda karaluch?

0
1482
Jak wygląda karaluch?

Karaluch jest owadem nazywanym również karaczanem wschodnim. Naturalne środowisko, w którym znajdują się karaczany wschodnie to rejony mórz: Kaspijskiego i Czarnego. Występowanie karalucha ze względu na jego dużą tolerancje jest rozległe, począwszy od Afryki aż po Arktykę. Jest tak, ponieważ karaluchy nie mają wyspecjalizowanych narządów tak jak inne owady.

Jak wygląda karaluch?

Na początek zwróćmy uwagę na wielkość karaluchów, większość samic jest większych od samców wbrew temu, iż naukowcy odkryli największego karalucha samca który osiągnął ponad 28 milimetrów, natomiast skala wielkości samic mieści się od 20 do 27 milimetrów, z czego u samców wynosi ona od 17,5 do 28,7 milimetrów.

Ciało większości karaluchów błyszczy, a jego kolory zaczynają się od jasnego brązu, a kończą na bardzo ciemnej barwie. Z naukowych źródeł wynika, iż większość osobników dorosłych tego gatunku posiada barwę brunatnoczarną. Ochronę karaluchy mają zapewnioną przez „zbroję” zewnętrzną która zbudowana jest w większości z węglanu wapnia, chroni ona między innymi narządy wewnętrzne, a także zapewnia częściową ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami zewnętrznymi. Karaczany te mają trzy pary kończyn, zakończonych czymś przypominającym pazurki, a ma to na celu odstraszenie osobnika zainteresowanego karaluchem. Posiada również skrzydła, które podobnie jak inne kończyny przymocowane są do poszczególnych części tułowia. Całe ciało tego stworzenia jest pokryte tak zwanym woskiem, który chroni karalucha przed wodą, a także zanieczyszczeniami takimi jak piach czy błoto.

Chociaż karaluchy posiadają skrzydła to ich głównym napędem jest ostatnia para kończyn, która zresztą jest najdłuższa. Karaluchy przenoszą wiele chorób, takich jak tyfus i salmonella. Oprócz swojego naturalnego środowiska, przebywają także wśród ludzi, przez co są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Są to szkodniki działające w nocnym trybie życia, a za dnia chowają się w pobliżu pożywienia. Mogą być naprawdę wszędzie, ponieważ żywią się wszystkim, zaczynając od roślin a kończąc na innym karaluchu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here