Jak praktykować jogę?

0
1673
Jak praktykować jogę

Joga to doskonały pomysł dla osób zapracowanych, zestresowanych albo po prostu chcących zacząć się ruszać i poprawić kondycję. Ten znany od wieków system technik oddechowych i ćwiczeń pomyślany został tak, by stopniowo zwiększać wydolność organizmu i wzmacniać go, a jednocześnie przywracać równowagę psychiczną i pozwolić umysłowi odpocząć. A zatem – ruszmy się z kanapy! Joga dla początkujących to coś w sam raz dla nas.

Joga dla początkujących – kto może ćwiczyć?

Jogę praktykować może właściwie każdy, w każdym wieku i nawet wówczas, gdy szwankuje zdrowie. Regularne praktykowanie jogi reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza dolegliwości bólowe i przywraca równowagę hormonalną. Wycisza też umysł i poprawia nastrój. Oczywiście są pewne wyjątki. Skomplikowanych asan nie powinny wykonywać osoby z zaawansowaną osteoporozą, niektóre ćwiczenia nie są też odpowiednie dla kobiet w ciąży. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz zacząć ćwiczyć jogę, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badania.

Jak praktykować jogę, żeby czerpać z niej radość i korzyści?

Joga dla początkujących znajduje się w ofercie większości szkół jogi. Na początek warto zapisać się na kurs, żeby poznać podstawowe techniki oddychania i zapoznać się z prawidłowymi sposobami wykonywania asan. Jeśli nie chcesz ćwiczyć w grupie, możesz skorzystać z lekcji online i ćwiczyć w domu.

Aby praktykować jogę, potrzebujemy matę i wygodny strój – to absolutne minimum. Wybierzmy matę z warstwą antypoślizgową, będzie bezpieczniejsza. Strój do jogi powinien być przewiewny i nie krępować ruchów. Nie powinien być ani zbyt obcisły, ani zbyt luźny. Dobrze sprawdzą się zwykłe legginsy i T-shirt.

Ćwiczmy tak, jak jest nam wygodnie. Chodzi o to, żebyśmy cieszyli się na każde kolejne zajęcia i czerpali z nich zadowolenie. Wtedy korzyści dla zdrowia także będą większe. Nie traktujmy zajęć jako obowiązek, ale raczej miłą i pożyteczną rozrywkę.

Bardzo ważne jest to, żeby ćwiczyć regularnie. Długie treningi z równie długimi przerwami to nie najlepszy pomysł. Znacznie rozsądniej jest ćwiczyć krócej, a za to częściej i systematycznie. Joga dla początkujących to zazwyczaj dwa, trzy zajęcia w tygodniu po około pół godziny. Doliczmy do tego jednak czas potrzebny na rozgrzewkę i na wyciszenie na końcu.

Jeśli zależy nam głównie na wyciszeniu, zajęcia jogi możemy połączyć z medytacją. Jest sporo kursów oferujących taką właśnie, spokojniejszą formę ćwiczeń.

Joga dla początkujących jako sposób na stres

Nawet bez medytacji joga dla początkujących działa jako doskonałe remedium na stres. Ćwicząc, skupiamy uwagę na prawidłowym oddechu i na tym, żeby precyzyjnie wykonywać poszczególne asany. W ten sposób uwalniamy umysł, przynajmniej na jakiś czas, od natrętnych, budzących niepokój i stres myśli. Wypoczęty umysł funkcjonuje lepiej, a my mniej stresujemy się codziennymi problemami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here