Jak powstaje papier

0
1478

Papier jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów powstających z surowców naturalnych, każdego dnia z papierem ma do czynienia praktycznie każda osoba.

Z czego powstaje papier?

Jak powstaje papierW produkcji papieru wykorzystuje się włókna roślinne z drzew np. sosen, jodeł, świerków, buka czy topoli, ale również ze słomy, konopi, lnu, bawełny i trzciny.
Papier uznawany jest za surowiec wtórny, który jako makulatura może zostać ponownie przetworzony, co ma istotne znaczenie pod względem ekologicznym.

Rodzaje papieru

Rodzaje papieru są zróżnicowane przede wszystkim na klasy, które wyznaczane są ze względu na to jak powstaje papier oraz przez wzgląd na udział procentowy surowców włóknistych – w przypadku zastosowania w składzie makulatury mieszanej papier automatycznie jest najniższej jakości, co oznacza, że otrzymuje klasę dziesiątą.
Klasa pierwsza i druga skupia w sobie banknoty. Papier klasy pierwszej jest trwały i stosunkowo odporny na działanie czynników zewnętrznych.
W klasie nr trzy znajdują się przede wszystkim istotne zapiski, do których dostęp jest powszechny. Klasa czwarta obejmuje istotne wydruki, ich moc i wytrzymałość jest stosunkowo silna. Klasa piąta i szósta wykorzystywana jest całkiem dużą wytrzymałością i trwałością, a tego typu papier wykorzystywany jest w książkach. Klasa siódma nadaje się jedynie do wydruku gazet.

Gatunki papieru

Papier, który przeznaczany jest na tekturę dzieli się na trzy zasadnicze gatunki – biały, brązowy i szary, natomiast pod względem gramatury papier dzielony jest na bibułkę, papier właściwy, karton oraz tekturę.
Podstawowym składnikiem do wytwarzania papieru są drzewa, ale co dalej? Jak powstaje papier?

Jak powstaje papier?

Pierwszym etapem jest rozdrobnienie, zmielenie i zgniecenie drewna, po tym etapie należy skupić się na powstawaniu masy papierniczej. Masa papiernicza jest mieszanką masy celulozowej, rozdrobnionej i zmielonej masy drzewnej, a także rozdrobnionej makulatury. Masa celulozowa jest składnikiem chemicznym, który powstaje w wyniku pierwszego etapu powstającego papieru. Najważniejszym elementem masy celulozowej jest sama celuloza, pozostałe składniki masy celulozowej są uważane za zanieczyszczenia, należą do nich lignina, tłuszcze, węglowodany i woski.
W drugim etapie powstała masa jest przerabiana poprzez łączenie na mokro włókien, a także sprasowywanie ich, po czym jest suszona.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here