Jak rozpoznać zapaść alkoholową?
Zapaścią nazywamy stan, w którym następuje znaczne przyspieszenie tętna z jednoczesnym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi oraz spłyceniem oddechu. Mogą jej towarzyszyć takie objawy jak nudności, silne zawroty głowy czy obfite wymioty, skutkujące nierzadko odwodnieniem organizmu. Z czasem tętno słabnie, co może prowadzić do niedokrwienia mózgu i szybkiej utraty przytomności.
Zapaść alkoholowa jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia – po utracie przytomności często dochodzi do nagłego zatrzymania akcji serca, a co za tym idzie – do śmierci chorego.
Objawy zapaści alkoholowej
Głównymi objawami mogącymi sugerować stan zapaści alkoholowej są:
– nudności,
– częste, obfite wymioty, szybko prowadzące do odwodnienia i zaburzeń równowagi wodno – elektrolitowej organizmu,
– silne zawroty głowy,
– przyspieszone, ale jednocześnie słabnące tętno,
– wyraźnie spłycony oddech.
Zapaść alkoholowa – przyczyny
Do bezpośrednich przyczyn stanu, jakim jest zapaść alkoholowa, należy zatrucie alkoholem etylowym.
Co ważne, ryzyko wystąpienia zapaści staje się znacznie większe, jeżeli wraz z alkoholem przyjęto takie substancje jak leki czy narkotyki.
Należy też pamiętać, że wbrew stereotypom, zapaść alkoholowa nie pojawia się jedynie u alkoholików. Może się ona zdarzyć również w przypadku osoby, która nie pije alkoholu regularnie, ale po prostu przyjęła zbyt dużą jego ilość w zbyt krótkim czasie.
Pierwsza pomoc w zapaści alkoholowej
Wiedząc jak rozpoznać zapaść alkoholową, niezbędna jest także umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.
Reakcja musi być natychmiastowa z uwagi na wspomniane bezpośrednie zagrożenie życia osoby, która doświadcza zapaści.
Przede wszystkim, kluczowe jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego. Jak opisano wyżej, zapaść alkoholowa może doprowadzić do utraty przytomności, niedokrwienia mózgu oraz zatrzymania krążenia – są to stany, w których jedynie szybka, fachowa pomoc może uchronić pacjenta przed śmiercią.
O ile w przypadku „standardowej” zapaści pacjent powinien być ułożony w pozycji poziomej, z lekko uniesionymi nogami, w zapaści alkoholowej, w której występują wymioty, może to doprowadzić do powikłań takich jak zachłystowe zapalenie płuc, a nawet zadławienie wymiocinami. Dlatego bezpieczniej jest ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej ustalonej, umożliwiając tym samym swobodne wypływanie treści.
Specjalistyczne leczenie polega na podaniu noradrenaliny przez lekarza medycyny ratunkowej, co zapobiega dalszemu spadkowi ciśnienia. Następnie wdrożone zostaje leczenie przyczynowe w warunkach szpitalnych.