Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania – technika ma znaczenie

0
1063
Mężczyzna korzystający z diety pudełkowej

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy wiele osób zaczyna przykładać większą wagę do swojego sposobu odżywiania. W tym roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, jest to szczególnie istotne. Zdrowe odżywianie jest bowiem jednym z kluczowych elementów naturalnego budowania odporności. Jak się zdrowo odżywiać? Podpowiadamy, jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie znaczenie mają regularne posiłki,
  • jak jeść dania pełne różnorodnych składników,
  • jak i dlaczego dbać o spokój w trakcie spożywania posiłków.

Z pewnością od najmłodszych lat słyszysz, jakie dania są dobre i zdrowe, a które powinny być całkowicie wyeliminowane z Twojej diety. Jednak warto pamiętać, że z jedzenia też trzeba czerpać przyjemność. Dlatego zawsze wybieraj diety, które są smaczne i bogate w różnorodne składniki. Zastanów się też nad tym, jak jesz swoje posiłki. Twoje przyzwyczajenia żywieniowe mają bardzo duży wpływ na organizm, zdrowie i samopoczucie.

Jak się zdrowo odżywiać? Regularne posiłki

Spożywanie posiłków o regularnych porach jest łatwiejsze, jeśli masz ustalony harmonogram dnia. Gdy jesz śniadania, obiady i kolacje o tej samej porze, Twój organizm „uczy się”, kiedy dostanie potrzebną dawkę energii.

Jak nauczyć się regularnych posiłków?

  • Ustal godziny 3 podstawowych posiłków – śniadania, obiadu i kolacji. Staraj się zawsze trzymać się swoich założeń, dlatego weź pod uwagę swój harmonogram w ciągu tygodnia roboczego i w weekendy.
  • Zmniejsz przerwy między posiłkami. Wprowadzając 2 dodatkowe przekąski (drugie śniadanie i podwieczorek) sprawisz, że Twój organizm nie będzie odczuwał głodu, ponieważ otrzyma regularną dawkę glukozy.
  • Nie pomijaj żadnego z posiłków. Jeśli zapominasz o jedzeniu, ustaw budzik w telefonie, gdy będzie zbliżała się godzina śniadania czy podwieczorku.

Masz problemy z regularnym jedzeniem, ponieważ trudno Ci znaleźć czas na gotowanie?  Rozwiązaniem może okazać się dieta pudełkowa Nice to Fit You. Dzięki niej nie będziesz tracić czasu na gotowanie. Zestaw posiłków na cały dzień zostanie Ci dostarczony bezpośrednio pod drzwi. Będziesz tylko musiał pilnować, aby spożywać je w wyznaczonych przez siebie porach.

Jak jeść zbilansowane i pełnowartościowe posiłki? Zasady zdrowej diety

Aby Twój organizm mógł się prawidłowo rozwijać, potrzebuje różnych składników odżywczych – witamin, składników mineralnych, tłuszczów itp. Jeśli więc chcesz cieszyć się zdrowiem i mieć zawsze dużo energii, dbaj o to, by Twój talerz był zawsze pełen różnorodnych składników odżywczych.

W Nice To Fit You możesz dopasować do swoich potrzeb różne rodzaje diet. Do wyboru masz klasyczne diety Smart i Classic, dietę Less Gluten & Dairy Free ograniczającą gluten i produkty zawierające nabiał oraz mięso, dietę Veggy dla wegetarian, dietę Less Carb ze zmniejszoną ilością węglowodanów oraz dietę Foodie pełną superfoods i egzotycznych składników.

Jak korzystać z uroków zdrowej diety? Karm nie tylko ciało, ale też swój umysł

Jedzenie powinno sprawiać przyjemność. Dlatego nie bój się eksperymentować i łączyć ze sobą różne smaki. Jeśli zdecydujesz się na dietę pudełkową Nice To Fit You, będziesz mógł dowolnie komponować posiłki. Do wyboru masz 20, 25, a nawet 30 różnych dań.

Wypracuj też w sobie nawyki, dzięki którym do Twojego mózgu szybciej dotrze informacja, że jesteś najedzony.

  • Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj posiłki. Unikaj pośpiechu, a tym bardziej jedzenia w biegu.
  • Nakładaj posiłki na mniejsze naczynia w taki sposób, by jedzenie zajmowało większość powierzchni talerza. To kwestia perspektywy. Mózg lepiej odbiera taką samą ilość pożywienia na mniejszym talerzu niż w dużym naczyniu. Dzięki temu możesz zjeść mniej, a czuć się tak, jakbyś zjadł dużą porcję.
  • Nawadniaj się. Picie wody jest bardzo ważne w zdrowej diecie. Woda pozwala organizmowi prawidłowo funkcjonować – pobudza metabolizm, odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową, dotlenia organizm. Jednak bardzo ważne jest, aby pić wodę regularnie, najlepiej małymi łykami. Gwałtowne dostarczenie dużej ilości wody, zwłaszcza do pustego żołądka, może wywoływać nudności i potęgować ociężałość. Wodę pij rano tuż po przebudzeniu i przed każdym posiłkiem. Nie popijaj też posiłków wodą. Zmniejsza ona bowiem stężenie enzymów trawiennych.
  • Ogranicz zużycie soli. Czy wiesz, że zgodnie z zaleceniami WHO dorosły człowiek może spożywać maksymalnie 6 gramów soli dziennie? To jedna mała łyżeczka. Niestety, sól jest obecna w wielu produktach spożywczych. Nadmiar soli może prowadzić do wielu chorób, w tym nadciśnienia czy niewydolności nerek. Wybieraj więc produkty, w których stężenie soli jest bardzo małe lub w ogóle nie występuje. Zamiast kupować gotowe wędliny, upiecz mięso w domu. Zrezygnuj też z gotowych sosów i mieszanek przypraw. Możesz zastąpić je aromatycznymi ziołami i innymi dodatkami, np. zmielonym czosnkiem, słodką papryką, oregano, tymiankiem itp.

Twój harmonogram dnia jest wypełniony po brzegi i trudno znaleźć w nim przestrzeń na spokojnie jedzenie? Pamiętaj, że prawidłowe spożywanie posiłków powinno być dla Ciebie priorytetem. Regularność, spożywanie różnorodnych dań, a także znalezienie wolnego czasu na jedzenie – to wszystko ma wpływ na cały Twój dzień i Twoją wydajność. Żeby pracować lepiej i efektywniej, potrzebujesz energii i zdrowego, dobrze działającego organizmu. A to mogą Ci zapewnić właśnie prawidłowe nawyki żywieniowe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here