Kupujemy nasiona – co musimy wiedzieć?

0
866
rosnące nasiona

Ogrodnicy, nawet bardzo doświadczeni, co roku muszą się zmierzyć z przygotowaniami do nowego sezonu. Już z dużym wyprzedzeniem (czasem nawet rocznym), ogrodnicy tworzą swoje plany zagospodarowania ogrodu i dobierają najbardziej pasujące im kombinacje roślin. Aby zrealizować plany, potrzebujemy jednak nasion najwyższej jakości. Inaczej nawet najlepiej zaplanowane rabaty nie będą wyglądać efektownie. Choć kolorowe opakowania kuszą oczy, najważniejsza jest ich zawartość. Czym się zatem kierować podczas ogrodniczych zakupów i jakie nasiona wybierać? Jak wybrać nasiona?

Kiedy kupować nasiona?

Pierwszy i bardzo istotny aspekt przygotowań do wiosennego sezonu to oczywiście czas. Internetowe sklepy internetowe oferują bardzo szeroki wybór produktów przez cały rok. Musimy jednak pamiętać o dokonaniu zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Do nowego sezonu możemy rozpocząć przygotowania już w styczniu lub w lutym, kiedy dla klientów dostępny jest największy wybór nasion. To waśnie w tym okresie możemy również liczyć na przeceny i oferty specjalne. Dzięki temu będziemy mieć czas i możliwość dobrać wszystkie potrzebne nasiona w korzystnych cenach. Jeżeli zamawiamy nasiona z wyprzedzeniem czasu, trzeba zwrócić uwagę na termin ważności (przede wszystkim zwracamy uwagę na to, aby nasiona kupowane na początku roku kalendarzowego nie kończyły swej przydatności już wiosną).

Gdzie najlepiej kupować nasiona?

nasiona

Obecnie klienci mogą kupić nasiona w wielu miejscach. Jedną z nich jest zakup bezpośrednio od producenta. Nie jest to jednak najtańsza opcja i często niewygodna. Szczególnie jeżeli producent nie oferuje sprzedaży wysyłkowej, a stacjonarny punkt sprzedaży znajduje się bardzo daleko. Innymi opcjami są sklepy ogrodnicze i centra ogrodowe, z których część oferuje sprzedaż w internecie. Jeśli mamy wątpliwości co do danego producenta, zawsze możemy sprawdzić opinie o jego produktach w internecie lub zamówić (jeżeli istnieje taka opcja) próbkę. Drogą internetową możemy zazwyczaj kupić nasiona w najtańszy i najwygodniejszy sposób. Znajdziemy tam nasiona w niższej cenie niż u producenta. Dodatkowo mamy dostęp do niemal wszystkich odmian konkretnej rośliny i różnych egzotycznych nasion. Poza tym wszystko znajduje się na jednym portalu bez konieczności jeżdżenia do kilku sklepów.

Co jeżeli jesteśmy dopiero na etapie planowania swojego ogrodu?

Jeżeli dopiero planujemy swój ogród, musimy sprawdzić, jak duży jest obszar do obsadzenia i sprawdzić warunki glebowe. W przypadku kwiatów, które mają cieszyć oczy nasze i gości możliwie najdłużej, możemy kierować się właśnie terminami kwitnienia tych roślin. Na wybór powinny wpływać również takie czynniki jak np. obecność dzieci. Jeżeli często bawią się w ogrodzie, powinniśmy unikać roślin trujących oraz bardzo delikatnych. Jeśli zależy nam na uzyskaniu przyjemnego zapachu w ogrodzie, to z pewnością ucieszy nas maciejka i lawenda. Podobne kryteria bierzemy pod uwagę gdy wybieramy nasiona warzyw. Tutaj decydującym czynnikiem może być nasz smak – wybieramy warzywa, które będą spożywane przez nas i naszą rodzinę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here