Wazektomia – skuteczność, odwracalność i skutki uboczne

0
1045
Wazektomia

Mężczyźni zmęczeni stosowaniem tradycyjnych metod antykoncepcji mogą zdecydować się na podwiązanie nasieniowodów. Nie każdy ma jednak świadomość tego, na czym dokładnie polega taki zabieg i czy da się go odwrócić. Wyjaśniamy jakie skutki uboczne ma wazektomia!

Wazektomia – antykoncepcja skuteczna w 100%

Wazektomia jest zabiegiem polegającym na podcięciu i podwiązaniu nasieniowodów. W wyniku tej procedury mężczyzna staje się całkowicie niepłodny. Nadal produkuje plemniki, ale te nie przedostają się już do nasienia. Z tego względu ta metoda antykoncepcji jako jedyna daje stuprocentową skuteczność.

Zabiegi mające na celu poprawę jakości życia seksualnego są coraz popularniejsze wśród mężczyzn. Wazektomia zwalania z konieczności korzystania z niewygodnych prezerwatyw. Dzięki niej partnerka może też odstawić inne zabezpieczenia, np. tabletki.

Wielu Panów decyduje się także na obrzezanie penisa. W ten sposób mogą czerpać ze zbliżeń jeszcze więcej przyjemności. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz na stronie: http://www.zdrowie-publiczne.com.pl/sa-wskazania-przeprowadzenia-zabiegu-obrzezania.html.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomia w teorii jest odwracalnym zabiegiem, ale nie zawsze to się udaje. Szanse na powodzenie wynoszą 30-90%. Największe znaczenie ma czas, który minął od podcięcia, a także jakość wytwarzanej spermy. Jeśli pacjent chce odzyskać płodność, może wykonać rekonstrukcję jednego lub obu nasieniowodów.

Ze względu na skutki zabiegu, wazektomię zaleca się jedynie mężczyznom, którzy mają już dzieci albo w ogóle ich nie chcą. Gdyby z czasem pacjent zmienił zdanie, a rekonstrukcja okazałaby się nieskuteczna, istnieje możliwość zabezpieczenia materiału genetycznego. Zamrożone plemniki da się wykorzystać do zapłodnienia in vitro.

Skutki uboczne wazektomii

Wiele osób zastanawia się, czy po wazektomii mogą wystąpić jakieś skutki uboczne. Zabieg nie ma jednak wpływu na układ moczowy czy funkcje seksualne. Wzwód, orgazm i ejakulacja przebiegają dokładnie tak samo. Badania nie wykazały negatywnego wpływu podcięcia nasieniowodów na poziom libido. Co ciekawe, jest wręcz przeciwnie. Niewygodne prezerwatywy odbierają sporo przyjemności ze zbliżenia. Stres związany z ryzykiem zajścia partnerki w ciążę również może odbijać się na pożyciu. Pacjenci, którzy przeszli wazektomię, często wyznają, że jakość ich życia seksualnego znacznie się poprawiła.

Kilka dni po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk czy zasinienie. Jeśli procedura została wykonana prawidłowo, objawy szybko miną. W przeciwnym razie, należy skontaktować się z lekarzem.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here