Ulga za złe długi

0
1070
Ulga za złe długi

Ulga za złe długi przysługuje podatnikowi w sytuacji gdy upłynął termin płatności i nie otrzymał on zapłaty za fakturę. Podatnik może jednak z tej ulgi skorzystać tylko w określonych okolicznościach. W ten sposób kiedy należności są przeterminowane jest możliwe odzyskanie podatku VAT. Ulgę za złe długi można zastosować w dziewięćdziesiątym dniu od momentu upływu terminu płatności.

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich terminów, ponieważ w innym przypadku nie ulga ta nie będzie miała zastosowania i możemy się przykro rozczarować. Aby skorzystać z ulgi za złe długi muszą zostać spełnione warunki z artykułu 89a ust.2 ustawy o VAT. Tylko po spełnieniu tych warunków można zastosować ulgę. Pierwszy z tych warunków mówi o tym, że podatnik na którego jest dostarczany towar lub świadczone są usługi musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, a wobec niego nie może być toczone postępowanie upadłościowie, ani też nie może być w trakcie likwidacji.

Kolejny z warunków mówi o tym, że nie mogą upłynąć 2 lata od daty wystawienia faktury, która dokumentuje wierzytelność. Czas ten liczony jest od końca roku, w którym faktura była wystawiona. Ulga za złe długi powinna być wykazana w deklaracji VAT-7/VAT-7K, która jest składana za okres po upływie 90 dnia od momentu w którym upłynął termin płatności za fakturę. Korekta deklaracji VAT za ten okres jest niezbędna w przypadku gdy deklaracja VAT za ten okres została już wygenerowana. Wszystko wydaje się dość skomplikowane na pierwszy rzut oka, na szczęście w internecie są różne programy, które krok po kroku pomagają przejść przez ten zawiły proces. W dobie internetu wszystko jesteśmy w stanie znaleźć w sieci, tak samo jak rozliczyć podatki zarówno dochodowe jak i VAT.

Najważniejsze to pamiętać o terminach zawartych w ustawach, tak żeby nic nie przegapić. Nawet jeśli zdarzy nam się zapomnieć o terminie płatności to zawsze możemy wykonać niezbędną korektę. Prawo jednak nie jest tak skomplikowane jakby się mogło nam to wcześniej wydawać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here