Skuteczne zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem

0
692
Skuteczne zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem

Współczesne rozwiązania informatyczne wprowadziły zarządzanie firmą na zupełnie inny poziom. Możliwości kontroli przepływu materiału są obecnie ogromne. Niemniej istotna jest wiedza, jak wykorzystać te informacje w praktyce, czyli jak na ich podstawie usprawnić pracę firmy. Jednym z podstawowych rozwiązań jest system ERP.

Jak działa typowe przedsiębiorstwo?

Każde przedsiębiorstwo, by prężnie działać, potrzebuje kilku podstawowych, kluczowych działów. Zazwyczaj dział produkcji współpracuje bezpośrednio z magazynem. Aby produkcja była możliwa, konieczna jest regularna dostawa komponentów i materiałów wsadowych. Oczywiście czuwa nad tym dział zakupów. By realizować podstawowe cele logistyczne oraz produkcyjne, firma posiada środki trwałe. Wysyłka odbywa się pod nadzorem działu logistyki. W każdym z tych obszarów najważniejszym i podstawowym elementem są pracownicy, co oczywiście wiąże się z istnieniem działu kadr i płac.

Wciąż jednak nie został wymieniony podstawowy cel istnienia firmy, czyli kwestia przynoszenia przychodu właścicielowi. W tym momencie pojawia się dział finansów oraz dział sprzedaży. Do tego dochodzą jeszcze takie elementy jak narzędziownia czy serwis firm zewnętrznych.

Ten krótki opis pokazuje, że firma to żywy i bogaty organizm, który do funkcjonowania potrzebuje wielu bazowych elementów. Do ich sprzężenia służą systemy ERP.

Zarządzanie firmą

Przedsiębiorstwo najlepiej działa, gdy wszystkie działy płynnie i bezproblemowo ze sobą współdziałają. Dział kadr powinien na bieżąco reagować na potrzeby dodatkowego zatrudnienia w dziale produkcji. Zakupy powinny wynikać z planów produkcyjnych oraz opierać się o istniejące stany magazynowe. Ilość informacji do przetworzenia jest zatrważająca, a jeszcze należy odpowiednio dzielić się nimi z innymi działami.

Jak tego dokonać w praktyce? Odpowiedzią jest system ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to bogaty system składający się z osobnych modułów dostępnych dla każdego działu, jednak pracujący na jednej, wspólnej bazie danych.

System ERP

W ten sposób uzyskuje się możliwość płynnego i adekwatnego zarządzania wszystkimi zasobami firmy. Takie podejście pozwala także usprawniać i udrażniać procesy zachodzące w organizacji.

Sprawna komunikacja pomiędzy działami przekłada się na szybszą realizację zamówień oraz redukcję utrzymywanych zapasów magazynowych. Pozwala to obniżać koszty i maksymalizować zyski.

System ERP jest podstawą funkcjonowania każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here