Obrzęki i ciężkość nóg – kiedy układ żylny woła o pomoc

0
665
Obrzęki i ciężkość nóg

Nieleczone i lekceważone problemy żylne prowadzą do poważnych problemów ze zdrowiem. Nierzadko też sprawiają, że codzienne funkcjonowanie staje się nie lada wyczynem. Jak więc zapobiegać chorobom układu naczyniowego? W jaki sposób rozpoznać nieprawidłowości w jego działaniu oraz do kogo zwrócić się po pomoc? Kim jest flebolog? Pora dowiedzieć się podstawowych informacji o chorobach żylnych.

Objawy niewydolności żylnej zaczynają się niewinnie

Mimo charakterystycznych objawów, które towarzyszą przewlekłej niewydolności żylnej, wiele osób je ignoruje, tłumacząc swoje złe samopoczucie zmęczeniem. Symptomów chorych żył nie należy jednak ignorować. Uczucie ciężkości nóg, obrzęki (zwłaszcza w okolicach kostek), skurcze łydek, drętwienie kończyn, przebarwienia pojawiające sie pod skórą oraz tzw. „pajączki” – zazwyczaj są to sygnały, które powinny zachęcić do odwiedzenia specjalisty, jakim jest lekarz flebolog.

W jaki sposób zdiagnozować choroby żylne? Lekarz flebolog pomoże

Flebologia, czyli dziedzina lekarska, zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń żylnych, jest terminem, który powinien znać każdy, komu zagrażają choroby układu naczyniowego. Flebolog, zwykle za pomocą USG Doppler (ale także na podstawie wywiadu z pacjentem), określa sposób leczenia i łagodzenia objawów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może zaproponować suplementację, leczenie farmakologiczne, terapię uciskową lub zabieg. Informuje również o polecanych ćwiczeniach fizycznych, niwelujących ciężkość nóg i obrzęki.

Jak pomóc sobie w domowych warunkach?

Wizyta u flebologa powinna być podstawowym działaniem zaradczym, jednak warto wspomagać się również domowymi metodami na uciążliwe objawy żylne. Warto pamiętać o tym, że predyspozycje genetyczne dają spore prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków w przyszłości – nawet, gdy obecnie objawy nie występują. Warto w takim przypadku przyjmować środki wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Sprawdza się tutaj m.in. kasztanowiec zwyczajny, witamina C, ruszczyk kolczasty oraz escyna. Dodanie regularnej aktywności fizycznej także przyczynia się do zachowania dobrej kondycji żylnej.

Flebologia pozwala pacjentom wrócić do dawnej formy i cieszyć się życiem bez ciężkich i opuchniętych kończyn.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here