Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka

0
1465
Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) dopiero stosunkowo niedawno zaczęło być chorobą, o której mówi się coraz głośniej. Bywa zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku, ponieważ dotyka najczęściej osób po ukończeniu 50 lat i jest związana z wydłużeniem średniego wieku życia. Szacuje się, że obecnie na AMD cierpi co najmniej 2-3 miliony osób na całym świecie, a liczba ich rośnie ze względu na starzenie się społeczeństwa. Jakie są objawy tej choroby i czynniki podwyższające ryzyko jej wystąpienia – dowiedz się wraz z marką Acuvue, producentem soczewek kontaktowych pozwalających na korygowanie wad wzroku.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej może przez dłuższy czas nie dawać zauważalnych przez pacjenta objawów, przez co choroba ta jest trudna do wychwycenia na początku, kiedy chory ma większą szansę na jej spowolnienie. Do najczęściej zgłaszanych, pierwszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą:

– zniekształcenie lub odbieranie jako faliste linii prostych,
– dyskomfort i trudności odczuwane przy czytaniu, pisaniu lub innych czynnościach wymagających precyzji.

W późniejszych fazach choroby zaczyna pojawiać się mroczek centralny, czyli zaciemnienie środka pola widzenia, które zaczyna się rozrastać. Towarzyszą temu takie objawy, jak zanik ostrości, kontrastu i kolorów w pozostałej części pola widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej postępuje w różnych tempie, w zależności od formy, jaką przybiera i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niestety, do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa na jej całkowite powstrzymanie.

Czynniki ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej

Wśród czynników ryzyka zwiększających możliwość wystąpienia tej choroby wymieniane są najczęściej:

– wiek pacjentów, powyżej 50. roku życia,
– palenie tytoniu, nawet tylko w przeszłości,
– nadciśnienie tętnicze lub inne choroby układu sercowo-naczyniowego,
– płeć – choroba ta dotyka bowiem częściej kobiety,
– rasa biała,
– czynniki genetyczne, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest wyższe u osób, w których rodzinie już ktoś cierpiał na AMD,
– jasna, najczęściej niebieska tęczówka,
– dalekowzroczność.

Do innych czynników, które w mniejszym stopniu, ale również mogą przyczyniać się do wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, należą długotrwałe i wieloletnie narażanie oczu na ostre światło, np. w trakcie wykonywania prac na świeżym powietrzu czy dieta uboga w witaminę C i E, beta karoten czy selen – przeczytaj ciekawe informacje odnośnie żółtej plamki oka na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o zwyrodnieniu plamki żółtej i możliwościach powstrzymania postępów tej choroby, zajrzyj na stronę marki Acuvue.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here