Krople do oczu – jakie krople wybrać? 

0
897
oko

Krople do oczu są preparatami ogólnodostępnymi wypisywanymi bez recepty lub na receptę. Umożliwiają nawilżenie oka, a także wspomagają leczenie wielu chorób narządu wzroku. Należy jej stosować zgodnie ze wskazaniami ustalonymi przez lekarza lub zaleceniami od producenta. Jakie są rodzaje kropli do oczu? Jakie krople wybrać? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/krople-do-oczu-rodzaje-wskazania-dawkowanie/ 

Nawilżające krople do oczu 

Nawilżające krople do oczu są najczęściej stosowanymi kroplami. Pełnią one podobną rolę jak fizjologiczny film łzowy, ponieważ nawilżają powierzchnię oka, odżywiają oraz pomagają usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Pokrowce nawilżające powinny sięgać osoby doświadczające symptomów przesuszenia oka takich jak zaczerwienienie i suchość, uczucie piasku pod powiekami, a także swędzenie oczu.

Wskazaniami do stosowania kropli nadjeżdżających może być również: 

  • przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu 
  • długotrwała praca przed komputerem 
  • noszenie szkieł kontaktowych 
  • alergie wziewne, które objawiają się podrażnieniem oczu 
  • przebywanie w zanieczyszczonej atmosferze, ponieważ wtedy występuje zwiększone ryzyko osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchni oka 

W skład kropli do oczu o działaniu nawilżającym wchodzi przede wszystkim kwas hialuronowy, czyli składnik zawierający wodę i dobrze przylegające do powierzchni oka. Tworząc warstwę ochronną na powierzchni gałki ocznej, nawilża, a także wykazuje działanie ochronne. Inne składniki zawarte w kroplach nawilżających to między innymi witamina A, wyciąg ze świetlika, heparyna oraz ektolina. 

Krople do oczu można stosować codziennie, zawsze Kiedy pojawiają się objawy przesuszenia o k. Warto pamiętać, że takie krople są najzdrowsze, jeżeli nie zawierają konserwantów. Oznacza to, że posiadają one krótki termin ważności. Jeżeli krople nawilżające są stosowane regularnie, wtedy można zakupić je w buteleczce. Osoby stosujące krople sporadycznie, mogą wybrać krople dostępne w ampułkach, które zostają w bardzo szybko zużyte. 

Krople z antybiotykami 

W przypadku zakażeń bakteryjnych Zaleca się stosowanie kropli z antybiotykiem. Tego typu krople dostępne są jedynie na receptę. Muszą być one stosowane regularnie, na takich samych zasadach jak antybiotyk doustny. Kluczowe znaczenie ma aplikowanie ich w określonych odstępach czasowych, które nie mogą być ani zbyt długie, ani zbyt krótkie. Krople z antybiotykiem znajdują zastosowanie w leczeniu zapalenia spojówek przy zapaleniu rogówki przy zapaleniu brzegów powiek oraz woreczka łzowego i jęczmienia. 

Krople z glikokortykosteroidami 

Krople do oczu zawierające glikokortykosteroidy, stosowane są w celach łagodzenie stanów zapalnych oraz stanów alergicznych. Stosuje się je również po zabiegach operacyjnych gałki ocznej. Działają one przeciwświądowo i przeciwobrzękowo, łagodząc przy tym objawy stanu zapalnego. Krople takie stosowane są zazwyczaj od 4 do 6 razy na dobę. 

Zobacz też: http://www.hajpa.pl/wady-wzroku-najczesciej-wystepujace-wady-wzroku/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here