Jakie obowiązki mają opiekunki osób starszych w Niemczech?

0
504
Jakie obowiązki mają opiekunki osób starszych w Niemczech

Myśląc o wyjeździe zarobkowym za granicę, borykasz się z wieloma pytaniami i niejasnościami. Nie wiesz, czy to opłacalne, z jakimi ludźmi się spotkasz, jak pokonasz barierę językową, na jakich pracodawców trafisz. Aby adaptacja na stanowisku opiekuna osoby starszej w Niemczech przebiegła możliwie jak najłagodniej, z wyprzedzeniem poznaj swoje obowiązki.

Opiekun seniora, czym się zajmuje?

Pojęcie „opiekun seniora” jest bardzo szerokie i różnorako interpretowane. Standardowo odnosi się do kogoś, kto zajmuje się osobą starszą o ograniczonej ruchomości czy samodzielności. Jednak nie zawsze, bo zdarza się, że senior świetnie radzi sobie sam, a potrzebuje jedynie towarzystwa.

Na ogół sprawdzając oferty pracy w tym zawodzie, znajdziesz wszystkie informacje na temat swojego przyszłego podopiecznego. Zanim zdecydujesz się, przyjąć tę propozycję, będziesz dobrze wiedzieć, z jakimi obowiązkami przyjdzie Ci się zmierzyć.

Przykładowa lista obowiązków opiekuna osoby starszej

Bazując na informacjach zawartych w ogłoszeniach, jak również na doświadczeniu i opiniach osób, które mają doświadczenie w pracy jako opiekun osób starszych, prezentujemy przykładową listę wykonywanych czynności:

  • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
  • zmiana opatrunków,
  • pilnowanie godzin przyjmowania leków,
  • pomoc w prowadzeniu domu (gotowanie, sprzątanie),
  • robienie zakupów,
  • karmienie,
  • robienie zastrzyków,
  • załatwianie spraw poza domem (umawianie wizyt u lekarzy, wykupywanie recept),
  • czytanie, wspólne oglądanie telewizji,
  • spacery.

Jak widzisz zakres czynności jest szeroki i różnorodny. Nie zawsze wymagane jest doświadczenie medyczne, czasem niemieccy seniorzy mają do tego zatrudnioną wykwalifikowaną pielęgniarkę. Zdarzają się nawet oferty, gdzie od opiekuna wymaga się jedynie wsparcia bardziej duchowego i dotrzymywania towarzystwa.

Opieka nad seniorem, a brak znajomości języka

Podejmujesz pracę w Niemczech bez języka? Takie oferty również się trafiają. Zazwyczaj odnoszą się do opieki nad osobami, które cierpią z powodu zaawansowanej demencji, są po wylewie lub mają inne uszkodzenia narządu mowy czy słuchu. Także seniorzy leżący czy niewykazujący chęci podtrzymywania kontaktu, nie potrzebują zazwyczaj opiekuna ze znajomością języka.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie obowiązki mają opiekunki osób starszych w Niemczech? Oprócz czytania tematycznych artykułów, warto posłuchać opinii innych osób. Tematyczne grupy w social mediach czy fora internetowe to niezwykle inspirujące źródło wiedzy, dające wyobrażenie tego, jak w praktyce wygląda opieka nad niemieckim seniorem.

Oczywiście zawsze warto dokładnie doprecyzować z pracodawcą czy agencją zatrudniającą na to stanowisko, jaki będzie zakres Twoich obowiązków. Najlepiej, jeśli będą one opisane w umowie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here