Coraz większa liczba Polaków decyduje się na skorzystanie z usług bankowości elektronicznej. W jej ramach możliwe jest ekspresowe wysyłanie przelewów do dowolnego miejsca. Obrót gotówkowy odchodzi w niepamięć, dlatego warto wyjść naprzeciw technologii i założyć konto w banku. Każdy może uzyskać indywidualny numer rachunku bankowego, na który będą spływały środki z wypłaty bądź pochodzące z realizacji zleceń dla kontrahentów. Jednocześnie warto wskazać, że dzięki bankowości elektronicznej możliwe jest szybkie opłacanie rachunków oraz wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wielu zastanawia się, czy możliwe jest określenie jaki to bank po numerze konta.
Jaki to bank po numerze konta?
Wskazać należy, iż specjaliści z dziedziny bankowości są w stanie jednoznacznie stwierdzić, jaka placówka bankowa prowadzi dany numer rachunku. Konieczne jest jednak posiadanie wiedzy z dziedziny świata finansów, bowiem każdej instytucji przypisany jest inny kod. Samodzielne wyszukiwanie informacji na ten temat wydaje się być jednak całkowicie pozbawione sensu, bowiem dane te nie są dostępne powszechnie.
Ocena, z jakim bankiem mamy do czynienia, może mieć znaczenie dla obsługi niektórych transakcji. Jak wiadomo, przelewy wewnętrzne dochodzą do odbiorcy znacznie szybciej niż w przypadku, gdy strony danej osoby korzystają z usług różnych instytucji bankowych. W wypadkach marginalnych, gdy konieczne jest dotrzymanie ustawowego terminu, taka zależność wydaje się wykluczać możliwość zaksięgowania środków pieniężnych jeszcze tego samego dnia. Dlatego warto działać z odpowiednim wyprzedzeniem i wysłać stosowną dyspozycję na kilka dni przed upływem terminu.
Istnieje jednak istotny wyjątek od tej zasady. Otóż w sytuacji, gdy termin zapłaty został ustalony przez organ administracji publicznej, w zupełności wystarczające jest, aby przelew został wykonany przed upływem ustawowego okresu. Jest to duże udogodnienie dla osób, które nie miał wcześniej wystarczającej ilości czasu, aby przelać środki. Na każdym potwierdzeniu transakcji widnieją dwie daty. Pierwsza z nich oznacza termin złożenia dyspozycji, natomiast druga to data księgowania. Dla oceny skutków prawnych związanych z uiszczaniem opłat i danin na rzecz Skarbu Państwa ma znaczenie pierwsza z wskazanych dat.