Jaki podkład pod panele?

0
1208
Jaki podkład pod panele?

Zdecydowanie jednym z najlepszych pomysłów na ciepłą sypialnię w zimę jest zainwestowanie w materiały, dzięki którym będziemy mogli z przyjemnością chodzić boso po pokoju, zamiast czuć zimno od płytek. Zdecydowanie najlepszą opcją jest położenie paneli. Jeśli nurtuje Cię pytanie, jaki podkład pod panele wybrać, to być może w dalszej części zostaniesz naprowadzony na odpowiedź.

Jaki podkład pod panele?

Należy zadać sobie kilka istotnych pytań, dzięki którym wybór zostanie zawężony, a w dalszej kolejności sprecyzowany. Ważne przy wyborze podkładu są takie czynniki, jak:

Jaki podkład pod panele?Należy się zastanowić, czy podłoga będzie układana nad ogrzewaniem podłogowym, czy też nie. Od tego czynnika w bardzo dużym stopniu zależy wybór podłoża, spośród wszystkich typów dostępnych na rynku. Jeśli tak, należy poszukać podkładu o możliwie jak najmniejszym oporze cieplnym, ponieważ, jak wiadomo, ciepłe powietrze się unosi, a jeśli podłoże będzie miało duży opór, to po prostu ogrzewanie nie będzie efektywne. Najlepiej sprawdzają się tutaj podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) lub polietylenowe o wysokiej gęstości (PEHD). Wybierając podkład, na jego opakowaniu należy wówczas szukać ikon FLOOR HEATING (po polsku „ogrzewanie podłogowe”).

Następną ważną kwestią jest izolacyjność cieplna podłoża

Jeśli mamy do czynienia z podłożem słabo izolowanym, znajdującym się nad zimnym pomieszczeniem, takim jak piwnica, czy też garaż, opłaca się wybrać podkład, który ograniczy straty ciepła. W tym celu idealny byłby podkład z polistyrenu (XPS) o grubości 6 mm.

Znaczenie ma także intensywność eksploatacji podłogi. Do korytarzy, holi, salonów czy pomieszczeń wysoce eksploatowanych należy wybrać podkład z jak najwyższą wartością odporności na obciążenia CS (kPA). Rekomendowane jest stosowanie podkładów o parametrze CS równym 60 kPA, ale im większy, tym wytrzymałość jest wyższa.

Ostatnia ważna rzecz, czyli izolacyjność akustyczna. Jeśli zależy nam na komforcie użytkowania podłogi, a także sąsiadów mieszkających pod nami, warto wybrać specjalne podkłady wyciszające. W zależności od tego, które dźwięki chcemy wygłuszyć, dla dźwięków odbitych wybieramy podkłady z PUM lub PEHD, natomiast dla uderzeniowych te wykonane z XPS.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here