Jaki materac dla noworodka

0
1052
Jaki materac dla noworodka

Malutki człowiek potrzebuje więcej snu niż dorosły, co sprawia, że czas spędzony w łóżeczku w ciągu doby może być całkiem spory, dlatego właśnie, wybór materaca dla Twojej pociechy powinien być przemyślany. Jaki materac dla noworodka?

Jaki materac dla noworodka wybrać?

Jaki materac dla noworodkaFizjoterapeuci powtarzają, jak bardzo kręgosłup noworodka jest delikatny i giętki, przez co dziecko nie powinni być długo unieruchomione w nienaturalnej dla niego pozycji, jak np. ma to miejsce w nosidełku. Powinno się zwrócić uwagę na równomierne podparcie kręgosłupa, dlatego najlepszym podłożem do spania dla brzdąca jest płaskie i dość twarde, ale równocześnie wygodne – dlatego najbardziej polecane są materace elastyczne: dopasowujące się do ciała, które nie ulegają odkształceniom. Warty uwagi jest materac wykonany z pianki wysokolelastycznej. Pianka ta jest świetnym wyborem dla rozwijającego się kręgosłupa dziecka, gdyż ma odpowiednią twardość, dopasowującą się do ciężaru ciała. Ważnym aspektem, jest również to, aby niemowlak spał bez poduszki oraz aby materac pasował rozmiarowo do dziecięcego łóżeczka.

Rodzaje materacy dla niemowlaka

Do wyboru jest mnóstwo materacy – piankowe, lateksowe, sprężynowe czy posiadające naturalne wypełnienia, a także te mieszane, dwustronne, których strony mają różny poziom twardości. Mamy więc ogromne możliwości, a każda kompozycja może mieć odmienne cechy i cenę.

Wyróżnia się:

  • Materac sprężynowy – w środku znajdują się sprężyny, a powierzchnię stanowi zazwyczaj pianka. Materace sprężynowe są uważane za dość wygodne i trwałe, niestety raczej nie są polecane najmłodszym dzieciom, a dopiero kilkulatkom.
  • Materac lateksowy – są określane jako antybakteryjne i antyalergiczne. Nie jest to jednak do końca prawda – naturalny lateks, ze względu na zawartość białek, może wywoływać reakcje alergiczne. Syntetyczny lateks faktycznie będzie miał działanie antyalergiczne, jednak ma gorszą przewiewność od naturalnego.
  • Materac kokosowo-gryczany – po jednej stronie mają wkład kokosowy, po drugiej – wszyty w pokrowiec wkład z naturalnej łuski gryczanej. Łuska nie będzie się nagrzewać się od skóry dziecka, dzięki czemu powietrze swobodnie przepływa. Wzbudzają jednak sporo kontrowersji. Matę kokosową oskarża się m.in. o za wysoki poziom twardości dla malutkiego dziecka i podatność na zawilgocenia, prowadzące do rozwoju pleśni.
  • Materac lateksowo-kokosowy – jest podobny do materaca kokosowego, z tym, że na warstwie kokosa znajduje się lateksowa mata.
  • Inne materace łączone – jest wiele wariantów materacy łączonych – spotkamy np. materacyki pianka-gryka-kokos, pianka-gryka, dwie maty z kokosa z pianką pomiędzy nimi, czy nawet z dodatkiem tak nietypowych materiałów, jak warstwa z końskiego włosia lub morskiej trawy.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here