Jak wyliczyć urlop

0
1221
Jak wyliczyć urlop

W Kodeksie Pracy jasno określona jest liczba dni urlopu wypoczynkowego. N ile dni urlopu możemy liczyć w pierwszej pracy? Kiedy możemy liczyć na dłuższy urlop wypoczynkowy? Co oznacza i kogo dotyczy urlop proporcjonalny? Jak wyliczyć urlop na zasadach nabywania prawa do urlopu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak wyliczyć urlop?

Jak wyliczyć urlopDla pracownika, który w swojej karierze zawodowej przepracował już 10 lat, urlop wypoczynkowy naliczany na rok wynosi 26 dni. Każdego roku przysługuje mu ta sama liczb dni urlopu płatnego.

Wymiar urlopu wylicza się proporcjonalnie do wielkości etatu. Pełny etat uprawnia do 26 dni urlopu, natomiast 1/2 etatu to 13 dni urlopu. W przypadku, gdy z wyliczeń, wychodzi niepełna liczba dni (np. 3,25 dnia) pracodawca zobligowany jest do zaokrąglenia liczby dni urlopu w górę, na korzyść pracownika. Ustawodawca zastrzega, że w ten sposób wyliczony urlop wypoczynkowy nie może być dłuższy niż 26 dni w roku.

Problem zaczyna się, gdy przedsiębiorstwo zatrudnia młodego pracownika. Jeżeli staż pracy takiej osoby jest mniejszy niż 10 lat to pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu.

W pierwszym roku zatrudnienia (osoba, która dopiero zaczyna karierę zawodową) obowiązuje zasada nabywania urlopu, za każdy przepracowany miesiąc. Przykładowo, podejmując pracę zaraz po ukończeniu szkoły dana osoba w pierwszym miesiącu pracy uzyska urlop wypoczynkowy w proporcji: 20 dni / 12 miesięcy = 1,67 dnia na miesiąc. W przypadku pierwszego zatrudnienia pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglać wymiaru czasu urlopu na korzyść pracodawcy, jednocześnie nie jest to zabronione, wynika jedynie z jego dobrej woli.

Urlop proporcjonalny?

Urlop proporcjonalny to urlop wypoczynkowy wyliczany pracownikom, którzy zakończyli stosunek pracy u pracodawcy bądź rozpoczęli nową pracę w ciągu roku kalendarzowego. Ten rodzaj wyliczenia obowiązuje również, w przypadku nieobecności w pracy, nie krótsze niż jeden miesiąc z powodu urlopu:

  • bezpłatnego
  • wychowawczego

oraz w przypadku:

  • odbywania obowiązkowej służby wojskowej
  • odsiadywania kary w więzieniu
  • aresztowania
  • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Po powrocie pracownika do pracy, pracodawca obniża wymiar pracy o nieobecność z wyżej wymienionych przyczyn i na tej podstawie, proporcjonalnie, wylicza długość urlopu wypoczynkowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here