Jak sprawdzić kondensator?

0
411
Jak sprawdzić kondensator?

W dzisiejszym poradniku sprawdzimy w jaki sposób zobaczyć czy kondensator i inne elementy elektroniczne działają dobrze. W tym celu trzeba kupić sobie specjalny miernik, który będzie działać podobnie jak zwykły multimetr, jednak będzie on posiadał jeszcze pewne dodatkowe funkcje, pozwalające nam między innymi sprawdzić kondensatory. Taki multimetr można sobie kupić już za kilkadziesiąt złotych, dlatego też nie powinno być z tym jakichś wielkich problemów. Jednak sam sposób sprawdzenia kondensatora może być dla niektórych tajemnicą, dlatego właśnie teraz wyjaśnimy sobie jak to zrobić.

Jak sprawdzić kondensator?

Jak sprawdzić kondensator?Otóż zacząć należy od wylutowania kondensatora z płytki elektroniczne. Kondensator nie może być bowiem podłączony do niczego innego, ponieważ pomiar będzie przekłamany. Tak więc jak sprawdzić kondensator? Otóż najpierw ustawiamy nasz multimetr w odpowiedni tryb, to jest tryb pomiaru pojemności. Następnie podłączamy kondensator do próbników miernika i odczytujemy wartość w faradach. Kolejny krok to sprawdzenie na kondensatorze jego oznaczeń, które będą nam mówiły o tym jakiego typu jest to element. Sprawdzamy następnie czy wartość podana przez miernik jest podobna do tej, którą kondensator ma wypisaną na swoim boku. Jeśli tak jest, to znaczy że element jest sprawny. Jeśli jednak tak nie będzie, to niestety element mamy uszkodzony i nie możemy wlutować go ponownie do płytki. Należy zastąpić go innym, o identycznych wartościach, lub przynajmniej najbardziej zbliżonych. Gdy już to zrobimy, układ powinien działać poprawnie.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy w sposób prosty i trafny to, jak sprawdzić kondensator. Jak widać, wcale nie jest to żaden problem, wystarczy tylko mieć odpowiedni multimetr, który pozwala na takie pomiary. Jego cena to pomiędzy 50 a 100 złotych, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jego zakupem. Następnie wykonujemy szereg bardzo prostych i łatwych czynności, po czym oceniamy stan kondensatora. Ostatecznie albo wykorzystujemy go z powrotem, albo wstawiamy do układu nowy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here