Jak rozpoznać bursztyn?

0
773
Jak rozpoznać bursztyn?

Kamienie i minerały potrafią być bardzo piękne i fascynujące. Zwłaszcza te oszlifowane przyciągają wzrok swoją niezwykłą urodą i kolorami. Ametyst, agat, jaspis, opal, cytryn, chryzopraz to tylko nieliczne z tych, które są szczególnie ładne. Z całą pewnością zalicza się do nich również bursztyn, który możemy znaleźć na polskich plażach nad Morzem Bałtyckim. Jeśli trafi się na dobre miejsce i odpowiednią porę, spacerując po plaży można znaleźć naprawdę dużo bursztynów. Są to jednak najczęściej drobne okazy, nie większe od paznokcia. Nie zmienia to jednak faktu, że nazbieranie całego woreczka tych drobnych kamieni może być naprawdę satysfakcjonujące.

Jak rozpoznać bursztyn leżący w piasku?

Oczywiście będzie się on wyróżniał barwą, która jest złoto-żółta. Może ona przyjmować jaśniejsze lub ciemniejsze odcienie. Pamiętajmy, żeby nie pomylić bursztynu z oszlifowanym szkłem wyrzuconym przez morze. Zdarza się, że znajdziemy piękny, sporych rozmiarów okaz, przyjrzyjmy się jednak dobrze, czy nie jest to po prostu barwione szkło, które przez długi czas przebywało w wodzie.

Jak rozpoznać bursztyn?Chcąc posiadać w swojej kolekcji duży i wartościowy bursztyn, które będzie się fantastycznie prezentował na półce, wielu ludzi decyduje się na zakup takiej ozdoby u jakiegoś sprzedawcy. W takim przypadku musimy zachować szczególną czujność. Nie brakuje osób, które będą próbowały nam wcisnąć podróbkę bądź imitację, która wyglądem praktycznie nie odbiega od drogocennego oryginału. Nie dajmy więc sobie nic wmówić i wszystko sprawdzajmy samemu, żeby potem nie żałować wydanych pieniędzy. Zatem jak rozpoznać bursztyn, który jest oryginalny?

Trzeba wiedzieć, że bursztyn posiada właściwości elektrostatyczne. Pocierajmy przez około 20 sekund bursztynem o wełnę, a po tym czasie sprawdźmy, czy przyciąga on drobne kawałki papierów lub włoski. Prawdziwy bursztyn powinien pozytywnie przejść ten test. Innym sposobem jest delikatne ogrzanie kamienia i sprawdzenie, czy pachnie on żywicą.
Możemy również wsypać do wody sól i sprawdzić, czy bursztyn się będzie utrzymywał. Ewentualnie, jeżeli jest to naprawdę duży, ciężki okaz będzie tonął, ale powoli.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here