Jak napisać maila

0
659

Maila często nazywamy pocztą bądź listem elektronicznym i nie ma w tym nic dziwnego, bo przejął on funkcję dawnych listów pisanych odręcznie i wysyłanych pocztą tradycyjną. Jak napisać maila?

Jak napisać maila?

Jak napisać mailaZadajemy sobie to pytanie, kiedy mail, który mamy wysłać, jest dla nas ważny, bo wysyłamy go do przyszłego pracodawcy, szefa, a może przyjaciela, by powiedzieć mu coś ważnego. Można przytoczyć wiele sytuacji, kiesy zastanawiamy się jak napisać maila. Mail to współczesny list, tylko że nie jest napisany ręcznie, a na komputerze. Pisząc maila, nie mamy przed sobą pustej kartki, na której możemy rozplanować informacje według naszego uznania. Mamy jednak pustą przestrzeń edytora tekstu w poczcie elektronicznej, która może służyć nam za białą kartkę. Pamiętajmy więc, by w naszym liście elektronicznym nie zabrakło elementów, które powinny się w nim znaleźć – powitanie adresata, treść maila, formy i zwroty grzecznościowe oraz pożegnanie adresata.

Co powinno znaleźć się w mailu?

Jak napisać maila? W mailu nie musimy już wpisywać daty, jak w przypadku tradycyjnego listu, gdyż daty są nadawane automatycznie przez serwis pocztowy. Mail rządzi się trochę innymi prawami jak list tradycyjny, gdyż wielokrotnie ma formę mniej oficjalną, jednak powinniśmy pamiętać o tym do kogo piszemy, by zastosować odpowiedni język. Częstym błędem jest używanie w oficjalnym mailu formy „witam” na początku wypowiedzi. „Witam” wskazuje na nasz brak szacunku dla adresata i skracanie dystansu. Używajmy więc powitań oficjalnych lub form grzecznościowych – Szanowny Panie, Szanowna Pani i tytułów naukowych oraz zwyczajowych.

W treści maila stosujemy formy grzecznościowe z wielkiej litery tak, jak w tradycyjnym liście. Mail możemy podzielić też na akapity, jeśli jego treść jest zbyt długa i przy braku podziału, mógłby być nieczytelny. Należy też zwrócić uwagę na podstawową różnicę maila z listem tradycyjnym w graficznym przestawieniu treści. W mailu nie podpisujemy się z prawej strony pod tekstem, a z lewej strony. Również formuła pozdrowienia znajduje się po lewej stronie. W języku polskim po pozdrowieniach a przed podpisem nie stawiamy żadnego znaku interpunkcyjnego.
Jak napisać maila? Na pewno poprawnie językowo i bez błędów ortograficznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here