Jak kłaść tapetę?

0
413
Jak kłaść tapetę?

Tapeta, farba, płytki, boazeria, cegiełka? Ten dylemat pojawia się u wielu ludzi, którzy chcą odnowić lub urządzić swoje mieszkanie. Co położyć na ścianę, by ta była ładna, przyjemna i nowoczesna? Jaki rodzaj materiału wybrać, aby był na naszą kieszeń, a efekt był zadowalający? Jak zabrać się do remontowania domu i samemu wykonać wymarzoną ścianę? Każdy z nas może samodzielnie zaaranżować swoje wnętrze i wykonać prace związane z urządzaniem. Wystarczy się do tego dobrze przygotować.

Jak kłaść tapetę?Pierwszy z wymienionych sposobów może być stosowany na wszystkie ściany, jak i na poszczególne elementy. Należy zastanowić się, w jakim kolorze oraz, z jakim motywem wybierzemy tapetę. W sklepach stacjonarnych lub internetowych, mamy ogromy wybór różnego rodzaju materiałów. Mnogość wzorów, kolorów, motywów pozwoli wybrać najbardziej pasujący i interesujący artykuł. Producenci proponują tapety winylowe, z włókna szklanego, raufazy, tapety tekstylne, welurowe, korkowe, fototapety oraz tapety fizelinowe. Każda z nich różni się strukturą, grubością, niektóre można moczyć i zmywać z nich zabrudzenia, inne są elementem typowo dekoracyjnym.

Kiedy wybierzemy już odpowiedni dla nas produkt, należy zaopatrzyć się także w przyrządy pomocnicze, bez których tapetowanie nie będzie możliwe. Osoba, która ma zamiar samodzielnie dekorować ściany powinna posiadać: pion murarski, miarkę, stolik, nożyce lub nożyk do przycinania tapet, wiadro, szczotkę do wygładzania, papier ścierny, gąbkę oraz odpowiedni klej.

Jak kłaść tapetę, aby nie odklejała się a efekt był zadowalający?

Początkowo należy przygotować i wygładzić tynk tak, aby nie było na nim żadnych nierówności. Podłoże musi być suche i gładkie. Następnie należy wymierzyć długość pasa, jaki chcemy położyć oraz odciąć pożądany kawałek od całej rolki. Na wycięte pasy tapety, należy nałożyć odpowiednią ilość kleju, rozprowadzając go od środka przygotowanego kawałka, ku jego brzegom. Kolejno musimy zgiąć brzegi tapety do środka i pozostawić na kilka minut. W tym czasie na ścianie za pomocą pionu i ołówka wyznaczamy linie wzdłuż, której będzie poprowadzona tapeta. Kiedy klej wsiąknie, należy powoli i ostrożnie przykleić tapetę do ściany, uważając, aby się nigdzie nie zagięła i nie skleiła. Tak położony pasek, gładzimy pędzlem od środka, w górę i w dół, by nie pozostały żadne bąble ani nierówności. Czynność powtarzamy przy kolejnych elementach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here