Fosforany w żywności – jak wpływają na proces produkcji?

0
1293
Fosforany w żywności – jak wpływają na proces produkcji?

Dodatki do żywności to składniki niezbędne podczas procesu produkcji. Dzięki nim produkty otrzymują określone właściwości. Jednymi z takich dodatków są fosforany. Dlaczego dodaje się je do wędlin?

Czym są fosforany w żywności?

Te nieorganiczne związki chemiczne występują w naturze, ale mogą być także wytwarzane sztucznie. Naturalnie istnieje wiele źródeł tego typu związków. Znajdziemy je chociażby w kiełkach, orzechach, soi czy rybach. W żywności pełnią role przeciwutleniaczy, emulgatorów lub regulatorów kwasowości. Najczęściej fosforany dodaje się do mięs, a w szczególności wędlin. Poza tym znajdziemy je w innych produktach spożywczych. Są to chociażby koncentraty, sosy, czy zupy.  Fosforany w żywności stosuje się także w przemyśle mleczarskim. Wykazują one bowiem działanie antyzbrylające i przedłużające przydatność produktu do spożycia. Przepisy jasno określają ile fosforanów może znaleźć się w żywności. Obecnie norma ta wynosi 5g na 1kg produktu. Nadmiar tej substancji w naszym organizmie może mieć bowiem poważne skutki. Dlatego warto kontrolować spożywaną ich ilość.

Fosforany w żywności – jakie mają właściwości?

Producenci żywności dodają fosforany, by usprawnić proces produkcji i poprawić jakość wędlin. Dzięki nim szynka ma różowy kolor, który przyciąga uwagę klienta. Poprawie ulega także konsystencja wędlin. W produkcji żywności stosuje się takie fosforany, jak chociażby kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, wapnia czy magnezu. Powszechne są także difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Tutaj dowiesz się więcej o tych dodatkach do żywności http://oqema.pl/. Fosforany w żywności mają również na celu zwiększenie wagi końcowej produktu. Ograniczają rozwój drobnoustrojów oraz minimalizują procesy utleniania tłuszczów. Poza mięsem, fosforany znajdują się w takiej żywności jak płatki zbożowe, ciasta, galaretki, czy napoje typu cola. Wiadomość występowania tego dodatku może pomóc nam ograniczyć jego spożywanie. Dlatego spoglądajmy częściej na etykiety, a na pewno nie będziemy tego żałować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here