Android jako platforma gier

0
1641
Android jako platforma gier

O Androidzie – najpopularniejszym i chyba wciąż najbardziej modnym oprogramowaniu dla urządzeń mobilnych – słyszał już każdy. To system, który pozwala niemal dowolnie skonfigurować telefon, włącznie z klasycznymi usługami Google (Gmail, Hangouts) oraz własnymi aplikacjami. To system stabilny i wydajny, ale ma jeszcze jedną zaletę. Gry na Androida są nie tylko wciągające, ale przede wszystkim łatwo dostępne – i bardzo różnorodne.

Rewolucja Google

Android zyskał na popularności w momencie przejęcia przez Google, co miało miejsce w 2005 roku. Niedługo potem specjalnie powołany zespół stworzył system dla urządzeń mobilnych, oparty na Linuksie. Idea wolnego oprogramowania pozwala tu oczywiście na dość bezpośrednią ingerencję dowolnego użytkownika w system i jego aplikacje, co w praktyce spowodowało prawdziwy wysyp rozmaitych aplikacji i programów, a także coraz to nowszych, nierzadko amatorskich gier. Gry na Android są dodatkowo składowane w wygodnym „sklepie”  Google Play, z którego zdecydowaną większość można pobierać za darmo, choćby tylko celem przetestowania.

Zabijacze czasu

W grach na telefony i inne urządzenia mobilne najpiękniejsze jest być może to, że bez trudu odnajdziemy w ich nieprzebranych repozytoriach przerobione do potrzeb współczesnego człowieka klasyki. To nieśmiertelne starocie, takie jak „Snake”, Tetris czy Kulki, ale i proste gry karciane. Można zresztą zaryzykować stwierdzenie, że gry takie są idealne właśnie na telefon: nie wymagają jakiejś szczególnej zręczności, osiągalnej tylko dzięki wygodnemu fotelowi w połączeniu ze specjalnie podrasowaną klawiatura do peceta, a sama rozgrywka trwa krótko. W sam raz na przejażdżkę metrem czy autobusem, stanie na przystanku, czy nawet… sklepową kolejkę. Gramy przez chwilę, wygrywamy lub nie, po czym odkładamy telefon, bez potrzeby zapisywaniu stanu gry czy też wracania do niej w określonym czasie. Ale co się nagraliśmy, to nasze – lepsze zwykle to, niż patrzenie na własne buty lub zmuszanie się do słuchania o czym rozmawiają obce osoby wokół nas.

Dla koneserów

W Google Play znajdziemy też jednak coś, co z początku może nas zaskakiwać: gry na Androida z bardzo zaawansowaną fabułą i… grafiką. Wystarczy wymienić takie tytuły jak The Sims, Need for Speed, Nova 3, a nawet gry FPS oraz typowe strzelanki. Choć wydaje się to z pozoru niemożliwe, na telefonie naprawdę da się grać w sposób zaawansowany – umożliwia to z jednej strony coraz bardziej dopieszczona grafika Androida, z drugiej zaś umiejętne wykorzystanie tego, co zastępuje w urządzeniu mobilnym klasyczną klawiaturę i myszkę. Ekran dotykowy można obsługiwać płynnymi ruchami oraz gestami, przez co użycie telefonu do gry staje się z czasem intuicyjnie proste, a nawet łatwiejsze niż w przypadku komputera stacjonarnego – dotykając go, po prostu identyfikujemy się łatwo ze światem gry. Ograniczeniem są tu wprawdzie małe rozmiary ekranu, a więc i widzianego obrazu, z drugiej jednak strony wielu z nas pamięta jeszcze stare, proste gry na PC – można powiedzieć, że i tam, i tu tak czy inaczej w rozgrywkę angażuje się głównie nasza wyobraźnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here